To Stand Out

March 19, 20143 COMMENTS

These days, when we have to decide whether we care or not, it might be healthy to look at the current world politics from another angle. Ukraine is not a coloured patch somewhere on the world map (although by this time the general public do possess the knowledge of its whereabouts). The country is their people, many of them talented, courageous and honest.

Among them is Ukrainian fashion designer Masha Reva. Her concept of Odessa Series (Odessa being her home city) is a new take on Ukrainian kitsch and an ironical view on how Ukrainians desire to look luxurious. “By presenting paradoxical elements within the imagery such as an enormously expensive jewelry-piece from Christie’s auction, placed next to a cheap vintage brooch found on an Odessa flea market, perfectly define the elements which now seem to make up a contemporary Ukrainians fashion DNA,” goes Masha.

This is Masha’s second collaboration with another Ukrainian brand, Syndicate. Their first love child named Botanical Layers was launched in 2012.

Odessa Series are available here.

***

Šajās dienās, kad mums visiem ir jāizvēlas, vai esam par vai pret, ir veselīgi paskatīties uz šī brīža pasaules politiku no cita skatupunkta. Ukraina nav krāsains laukums kaut kur uz pasaules kartes (lai gan nu jau lielākā daļa pasaules iedzīvotāju būs iegaumējuši tās atrašanos). Valsts ir tās cilvēki, daudzi no tiem talantīgi un drosmīgi savās domās un lēmumos.

Starp viņiem ir ukraiņu modes dizainere Masha Reva. Viņas jaunākā kolekcija Odesas sērijas (Odesa ir viņas dzimtā pilsēta) ir jauns Ukrainas kiča traktējums un ironisks vēstījums par to, cik ļoti ukraiņi vēlas iemiesot un piedzīvot luksusu. “Tādi paradoksāli elementi kā ārprātīgi dārgs juvelierizstrādājums no Christie’s izsoļu nama un lēta vintage brošiņa no Odesas krāmu tirdziņa perfekti definē elementus, kas šodien veido mūsdienu Ukrainas modes DNS,” tā pati Maša.

Šī ir otrā dizaineres kolekcija, kas tapusi sadarbībā ar citu ukraiņu zīmolu, Syndicate. Viņu pirmais lolojums bija kolekcija Botanical Layers, kas tika izlaista 2012. gadā.

Kolekcijas Odessa Series džemperus var iegādāties šeit.

Comments

aujau
March 19, 2014 at 11:06 am

loti

Laura
March 20, 2014 at 11:00 am

Skaistums!

August 28, 2014 at 9:30 am

[…] March, I wrote about Masha Reva, Ukrainian fashion designer from Odessa. Time goes by, news become old news, but […]

Say What You Think

YOUR COMMENT