Portfolio for architecture bureau OPEN AD

July 25, 20161 COMMENTS
20160702_0071

At Benji Knewman, everything is simple: I deliver the part of editor-in-chief and occasional copywriter while Madara Krieviņa, my friend and colleague for many years, is in charge of editorial design. Sure enough, this experience has led us into the market of corporate publications. Earlier this year our editorial duo was asked to give a helping hand to architect Zane Tetere-Šulce.

The brief: 1) a face-lift of her architecture bureau brand for local and international client (brand logo designed by Kirils Kirasirovs) and 2) a printed portfolio showcasing her projects in Latvia and abroad. We were asked to come up with a portfolio concept illustrating the mindset of Zane and her team and inviting to take a look at various private and public projects envisioned and designed by architecture bureau OPEN AD. Our small editorial team was in charge of the project from its inception until the final supervision at the printing house.

The result: a two-story portfolio book with colour coded sides and black textured cover with embossed bureau’s logo. Photo retouching – Una Bergmane, junior designer – Monta Apsāne.

Benji Knewman redakcijā viss ir vienkārši: mana atbildība ir redaktora darbs un, kad nepieciešams, arī tekstu radīšana, kamēr Madara Krieviņa, mans draugs un ilgus gadus kolēģis, rūpējas par izdevuma dizainu. Mūsu prasmes un zināšanas par drukātiem projektiem lieti noder arī korporatīvo izdevumu radīšanā, un tieši par šo tēmu gada sākumā mums piezvanīja arhitekte Zane Tetere-Šulce.

Uzdevums: 1) arhitektu biroja zīmola facelift vietējā un starptautiskā klienta piesaistei (logo dizains – Kirils Kirasirovs) un 2) drukāts portfolio, kurā apkopoti Zanes biroja projekti Latvijā un ārvalstīs. Mūsu mazās komandas uzdevums bija radīt un līdz pat drukāšanai uzraudzīt portfolio konceptu, kas ilustrētu Zanes un viņas komandas arhitektūras filosofiju un estētiku, kā arī aicinātu ienirt bagātīgā privāto un publisko projektu klāstā, kas tapis arhitektu birojā OPEN AD.

Rezultāts: “divstāvu” portfolio grāmata ar krāsotām malām un melnu auduma vāku ar folijā iespiestu biroja logo. Foto pēcapstrāde – Una Bergmane, dizainera palīgs – Monta Apsāne.

 

#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#

Photography by Jūlija Prohorenkova, style by Monta Apsāne

Comments

Arturs
July 26, 2016 at 7:23 pm

Ohoho! Malači. Mums arī vajag. 

Say What You Think

YOUR COMMENT