Meanwhile at the Barber of Riga

July 23, 20151 COMMENTS
10

There’s one for Seville and Siberia and now for Riga too. The Barber of Riga (RĪGAS BĀRDDZINIS) is a traditional men’s barbershop freshly opened in the heart of Riga, Berga Bazars. I can’t really test the skills of barber Kārlis (for objective reasons) but I truly appreciate that the founding fathers of this gentlemen’s place – Rūdolfs, Kārlis and Krišjānis – avoid such empty phrases like “exclusive” and “unique” and simply do what they do best. Drop by RĪGAS BĀRDDZINIS next time you’re in Riga!

***

Ja jau ir Seviļai un Sibīrijai, tad vajag arī Rīgai. Savu bārddzini. Un bārd’zini. RĪGAS BĀRDDZINIS ir tradicionāla frizētava kungiem, kas pavisam svaigi atvērta pašā pilsētas centrā – Berga Bazārā. Vienā frizētavas galā izvietojies arī vīriešu parfimērijas veikals.

Objektīvu iemeslu dēļ nevaru uz sevis izmēģināt frizētavas piedāvātos pakalpojumus (ja nu vien pastarpināti), toties ļoti novērtēju, ka tās saimnieki nemētājas ar “ekskluzīvi” un “unikāli”, bet vienkārši dara to, ko vislabāk prot. Aicināju uz sarunu veikala vadītāju Rūdolfu un frizētavas meistaru Kārli.

Rūdolf, vīriešu parfimērijas un aksesuāru veikalu “Spots” (agrāk pazīstams kā “Gentleman’s Shop”) atvēri 2013. gada vidū. Toreiz biji viens no pirmajiem spēlētājiem šajā nišā, tad sāka parādīties arī pirmie bārberšopi. Ticēji, ka bizness aizies?

Rūdolfs: Interneta veikalu atvēru jau 2012. gadā un 2013. gada vidū tam sekoja arī fizisks veikals Vecrīgā. To vēru vaļā ar pārliecību, ka būs vīrieši, kurus tas noteikti interesēs tikpat ļoti kā mani un ar to pietiks, lai samaksātu pirmos rēķinus.

Pašam toreiz vēl bārdas nebija. Tagad ir, turklāt tev tā ir īpaši bieza. 

Rūdolfs: Ar bārdas audzēšanu periodiski eksperimentēju arī pirms tam, bet tā arī nekad nesanāca izaudzēt līdz tādam garumam kā tagad. 2013. gadā nejauši satraumēju zodu, mācoties lietot bārdas nazi, kādēļ nolēmu nedaudz “atpūtināt” seju un atkal paaudzēt bārdu.

Tad atvērās Wood Religion vīriešu frizētava, un bārdas kopšanu uzticēju zinātājiem. Rezultātā bārdas uzturēšana mani aizrāva, tomēr arī vizītes pie bārdas friziera prasījās regulāri un tās bija jāplāno. Tagad, kad mums pašiem ir sava frizētava, ir pavisam ērti – novaktē brīdi, kad klientu nav, un palūdz, lai sakārto bārdu.

RĪGAS BĀRDDZINI izveidojāt trīs džentlmeņi – tu, meistars Kārlis un domubiedrs Krišjānis. Vai sievietei jūsu frizētavā būtu vieta?

Rūdolfs: Kāpēc ne. Protams, tā ir vīriešu pasaule, tomēr mēs cienām arī dāmas un priecājamies par katru vizīti, kaut arī tās notiek ļoti reti un vairāk saistītas ar pirkumiem veikalā.

Ja iepazīstas ar senākām tradīcijām, ir redzēts princips, ka nav pieņemami, ja sieviete pieskaras svešam vīrietim, piemēram, sniedzot friziera vai šuvēja pakalpojumus. Šobrīd visi mūsu meistari ir vīrieši un jokojot varu teikt, ka esam ļoti tradicionāla un konservatīva frizētava.

#

From left: Kārlis, Krišjānis & Rūdolfs

#
#
#

Pagājis mazliet vairāk kā mēnesis RĪGAS BĀRDDZIŅA vēsturē, bet šai nišā darbojies jau trīs gadus. Kā tev izskatās, vai vīriešu frizētavas Rīgā ir uz palikšanu?

Rūdolfs: Aizvien vairāk vīriešu aizrauj idejas, ko mēs pārstāvam. Lai gan tās ir tikai preces, tomēr iemesli, kuru dēļ tās tiek iegādātas, ir daudz dziļāki. Tie ir ikdienas rituāli un norobežošanās no “lielveikalu kultūras”. Tāpat biežāk sastopam vīriešus, kuri aizvien precīzāk ievēro tradicionālos ģērbšanās principus un pārdomātāk izvēlas aksesuārus. Priecē, ka atkal veidojas vīrieša tips, kurš saprot un kuram rūp process – vai tā ir viskija baudīšana, apavu spodrināšana, apģērba izvēle vai friziera apmeklējums. Vizīte tradicionālā kungu frizētavā ir rituāls, kas aizrauj ar pakalpojuma kvalitātes niansēm. Tādēļ uzskatu, ka vīriešu frizētavas ir uz palikšanu. Interesants gan paliek jautājums par to, vai laika gaitā tās spēs transformēties uz kluba tipa iestādēm. Ļoti gribētos, lai tā notiktu.

Runājot par RĪGAS BĀRDDZINI, mēs negribētu apgalvot, ka, izveidojot šo vietu, viss vecais ir beidzies un mēs aizsākam jaunu ēru. Vīriešu frizētavas bija arī pirmajā neatkarīgajā Latvijā – atliek uzkāpt pa kāpnēm “Galerijā Centrs” un redzēsi brīnišķīgas fotogrāfijas ar tā laika bārberšopiem. Savu finansiālo iespēju robežās esam radījuši tādu vidi, kāda mums pašiem patīk, un tā ir atvērta jebkuram. Necenšamies atdarināt dzīvi Rīgā vai Parīzē 19. gadsimtā, tomēr RĪGAS BĀRDDZINIS ir izveidots, balstoties uz ļoti daudziem tradicionāliem principiem, īpaši bārddziņa pakalpojumu jomā.

Sajūtu līmenī esam centušies iztēloties Rīgu un pilsētas vīriešu frizētavas toreiz un šodien. Nevienu tā laika frizētavu dzīvē, protams, neesam redzējuši, bet ir sajūta, ka Berga Bazārs kā vēsturiska tirdzniecības vieta varēja kalpot par mājvietu arī kādai vīriešu frizētavai. Arī nosaukumu izvēlējāmies autentisku un latvisku – klienti pat saka, ka tas šķiet jau ļoti pazīstams un sens. RĪGAS BĀRDDZINIS – tur apakšā nav nekādas leģendas. Tā mēs vienkārši redzam Rīgu un tās vīriešus.

Vai vīriešu parfimērija un frizētava, kas daudziem bija eksperiments, nu kļuvis par labu ieradumu?

Rūdolfs: Tie, kuri sākuši apmeklēt vīriešu frizētavu, parasti izjūt īpašu piederības sajūtu un grib nākt vēl, šī doma par savu vietu aizrauj un kļūst par ikdienas standartu. Bez atmosfēras, protams, arī pakalpojumam ir nozīme. Tāds matu griezums, kādu piedāvājam RĪGAS BĀRDDZINĪ, ir ar savām niansēm un pārejām, nemaz nerunājot par bārdas korekciju un gludo skūšanu. Izdzīti sāni un uz aizmuguri sasukāti mati nav obligāti, bet mums ir savi principi. Proporcija mazliet savādāka. Vīrieši to novērtē un nāk atkal.

#
#
#
#

Kādi kungi nāk pie jums frizēties?

Rūdolfs: Pamatā vecumā ap trīsdesmit, dažreiz jaunāki. Sabiedriski aktīvi, seko līdzi jaunumiem. Ir arī gados vecāki, kas stāsta, kā gājuši uz “Rīdzinieku” – Rīgas vīriešu frizētavu Vaļņu ielā pie Pulvertorņa. To zina visi. Bet tai ir ļoti attāla saikne ar šodienas piedāvājumu. Ja tic stāstītajam, tad tur bija finierētas mēbeles un linolejs. Padomju funkcionālisms.

Kārlis: Regulārie klienti nāk ne tikai pēc pakalpojuma, bet arī enerģijas un īpašās pieredzes. Kaut kādā ziņā viņos saredzu sevi. Ļoti labi saprotamies un izveidojas ilgtspējīga saikne.

Vienam no otra rodas atkarība. Vai apkalpojat arī klientus bez pieraksta, tā saucamos walk-ins?

Rūdolfs: Ja pieraksts ļauj, protams, labprāt apkalpojam katru interesentu. Pārsvarā no ielas nāk tūristi, bet arī viņi – iespējams, aiz ieraduma – ienāk, lai veiktu pierakstu uz vēlāku laiku. 

Kārlis: Latvijā tas vēl nav ierasts, bet ārzemēs vīrieši ceļojot vienmēr ieies vīriešu frizētavā, arī es. Vienalga, vai vajag noskūties vai tikai “atsvaidzināt” seju. Viena iemesla dēļ – lai saprastu, kādas vietējiem ir attiecības savā starpā. Momentā sajutīsi, kā viņi komunicē, kāda ir ķermeņa valoda. Bārberšopā vīrieši ir atklāti, bez maskas – tieši tādēļ tas ir labs tūrisma ceļamērķis.

Rūdolfs: Katru reizi, kad esmu ārvalstīs, arī beidzamo reizi Londonā, apmeklēju vietējo vīriešu frizētavu. Protams, meklēju vēsturiskas tradicionālās frizētavas. Skatos un vēroju, kā pret mani izturas kā klientu. Man ir interesanti izdzīvot visu procesu – kā mani sagaida, apkopj, pavada. Tas ir piedzīvojums, gluži kā apmeklēt izrādi. Pagaidām iznākums bijis pozitīvs visos gadījumos.

Kā atšķiras vietējie un ārvalstu frizēties-gribētāji, kas pie jums atnāk pirmo reizi?

Kārlis: Liela daļa ārzemnieku ir jau minētie ceļotāji – viņi zina, ko un kā darīšu, tādēl man savas kustības nav jāskaidro. Viņi to vienkārši izbauda. Vietējiem vēl jāpierod, tādēļ stāstu, ka tagad būs ērtāk vai tagad būs karstāk.

Kārli, šī tev ir pirmā darbavieta, kurā nēsā virsvalku. Piebildīšu, ka paskats ir ļoti profesionāls.

Kārlis: Virsvalks vienmēr ir bijis viens no maniem sapņiem.

Rūdolfs: Un man šāda Kārļa ideja bija patīkams pārsteigums! Virsvalks uzreiz parāda, ka neesi gadījuma rakstura cilvēks, kas nupat paņemts darbā no ielas. Meistaram tādā formastērpā nekad nejautāsi – a’ jūs labi griežat matus? Tāpat kā karavīram formā nejautāsi, vai viņš zina, kā darbojas ierocis. Formastērps uzliek atbildību mums un rada uzticamību klienta acīs.

#
#
#

Foto: Pēteris Vīksna, Māris Zemgalietis

Comments

Kapitali
July 23, 2015 at 10:30 am

Paldies, Agnese, ka padalījies ar info! PERFEKTA vieta, kur tikt pie PERFEKTAS dāvanas vīram, draugam, brālim vai tētim!!!

Say What You Think

YOUR COMMENT